Profesjonalny montaż tarasów

Home 9 Blog 9 Profesjonalny montaż tarasów

Profesjonalny montaż tarasów

Oferujemy montaż tarasu zarówno z desek drewnianych, jak i kompozytowych. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto polecić je fachowej firmie. Nasze doświadczenie pozwala nam uniknąć wszelkich błędów przy montażu.

Przygotowanie podłoża

Wykonanie odpowiedniego podłoża musi być zgodne ze sztuką i przepisami budowlanymi. Najwięcej pracy wymaga przygotowanie gruntu rodzimego, ponieważ deski nie powinny mieć z nim bezpośredniego kontaktu. W takim przypadku w ziemię wkopuje się bloczki betonowe, na których stawiane są bloczki fundamentowe. Natomiast kostka brukowa oraz płyta betonowa nie wymagają specjalnych przygotowań, o ile są stabilne i oczyszczone. Aby zapobiec przerastaniu roślin, na całą powierzchnię układa się specjalną geowłókninę.

Legarowanie

Na odpowiednio przygotowane podłoże można montować legary. Powinny one mieć gęstość zbliżoną do materiału, z jakiego zrobiono deski. W innym przypadku zmiany temperatury oraz wilgotności mogą prowadzić do wyrwania wkrętów. Legary można mocować za pomocą kołków szybkiego montażu, jednak bardzo istotny jest odpowiedni rozstaw podpór, uzależniony od przekroju deski.

Montaż z użyciem wkrętów włoskich

Podczas montażu należy pamiętać o zmianie wymiarów desek w zależności od pogody. Drewno chłonie wodę w czasie deszczu i może rosnąć nawet o pięć procent! Po wstępnym nawierceniu otworów (średnica wiertła o milimetr mniejsza od średnicy wkrętów) można przykręcać deski – po dwa wkręty na każdy legar. Należy zachować minimum 2 cm od krawędzi bocznej deski i 6 cm od jej czoła. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego koloru wkrętów montaż jest niewidoczny.

Montaż na klipsy

Istnieje też inna metoda montażu desek tarasowych. Mowa o specjalnych klipsach iClip i Viveiro. Pierwszą deskę można przykręcić do legara za pomocą wkrętów. Inną opcją jest użycie specjalnych klipsów startowych wykonanych ze stali nierdzewnej. Wciska się go do wyfrezowanej szczeliny w desce, a drugi koniec przykręca do legara. Następnie w kolejnych deskach umieszczamy klipsy, montujemy je do legarów i dosuwamy kolejną deskę aż do samego końca. Można użyć gumowego młotka, aby wszystko było odpowiednio mocno dosunięte do siebie. Nadają się do tego również ściski stolarskie i pasy ściągające.

Jak ustawiać deski?

Deski mogą być ustawione prostopadle lub równolegle do domu, a także pod kątem. Ta ostatnia metoda stosowana jest dość rzadko. Montaż prostopadły wydłuża taras i pomaga ukryć ewentualne nierówności. Natomiast układ równoległy będzie poszerzał przestrzeń. W każdym przypadku należy dostosować się do nachylenia konstrukcji.

Ostatni etap

Po przykręceniu desek oraz pozostałych elementów (np. listwy przy montażu tarasu kompozytowego), należy usunąć zanieczyszczenia takie jak błoto, piasek czy liście przy pomocy zmiotki. Tylko przy silnych zabrudzeniach sięgnąć można po wodę, choć zalecane jest użycie myjki wysokociśnieniowej. Po osuszeniu można przystąpić do impregnacji, czyli nałożenia odpowiedniego oleju na powierzchnię tarasu. Wnika on głęboko w strukturę drewna i chroni je przed wilgocią. Najlepiej zawsze jest stosować olej wskazany przez producenta desek. W ten sposób uzyskać można gwarancję najwyższej jakości. W przypadku desek kompozytowych nie ma potrzeby ich impregnacji ani specjalnego wykańczania. Są od razu gotowe do użytkowania

Czy da się to zrobić samemu?

Choć teoretycznie cały proces montażu tarasu nie wydaje się trudny, warto powierzyć go specjalistom. Odpowiednie wymierzenie klocków fundamentowych może być problematyczne bez użycia odpowiednich narzędzi. Również profesjonalny sprzęt przyda się na innych etapach budowy, łącznie z olejowaniem. Dlatego warto skorzystać z naszych usług i zlecić wykonanie tarasu nam.

Czy to koniec prac?

Urządzanie domu nigdy nie ma definitywnego końca. Choć taras jest już w pełni gotowy do użycia, nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej go doskonalić. Dobrym przykładem może być zadaszenie. Pozwoli ono cieszyć się świeżym powietrzem także w czasie deszczu lub upalnego dnia, gdy słońce praży zbyt mocno. Dach taki stanowi dodatkową ochronę dla desek tarasowych i może przedłużyć okres ich użytkowania.